Produkty

Jak efektivní jsou solární panely Brno?


Kvůli prudce rostoucím cenám elektřiny přemýšlí stále více lidí nad tím, že si pořídí domácí fotovoltaickou elektrárnu, aby tak ušetřili alespoň nějaké peníze. Jen málokdo však do svých kalkulací zahrne skutečně veškeré faktory, které mají na návratnost této investice vliv. Jednou z těch, které jsou poměrně značně opomíjeny, je umístění solárních panelů, tedy především to, zda budou ve městě, na vesnici či dokonce někde na samotě. I to se totiž značným způsobem podílí na jejich efektivitě.

instalace solárních panelů na střechu

Možná to člověka nejprve překvapí, ale například solární panely Brno mají mnohem nižší efektivitu než ty, které jsou umístěny například volně v přírodě, a to i v případě, že se jedná o stejný typ se stejným udávaným výkonem. Jak je to možné?

Důvod je poměrně prostý – ve městech je podstatně vyšší znečištění vzduchu a s tím i koncentrace prachových částic. Ty vznikají nejen díky zplodinám automobilů, i když ty jsou jejich hlavní producenti, ale i lidskou činností. Koneckonců, prach, který doma máme, není z velké části nic jiného, než drobné částečky naší odumřelé kůže.

To způsobuje problém především proto, že aby tyto solární panely naplno fungovaly, musí být naprosto čisté. Každá špína jejich výkonnost snižuje, neboť brání přístupu slunečního světla. A je jasné, že ve městech je ho podstatně více, než na samotě u lesa.

dům se solárními panely

Pokud tedy chceme mít sluneční elektrárnu ve městě, musíme je často čistit. To samozřejmě představuje další náklady, nehledě na to, že se tím snižuje životnost panelů, byť nikoliv drasticky.

S tím vším je pak potřeba počítat.

K tomu lze připočítat i fakt, že solární elektrárny nejsou levnou záležitostí, tedy alespoň pokud chcete tu kvalitní. Mluvíme zde o částkách ve výši sto tisíc i více korun, v závislosti na tom, kolik elektřiny potřebujete. Avšak i pak počítejte s tím, že vaše spotřeba nebude plně pokryta.

Pokud tedy chcete ušetřit tímto způsobem, je dobré se zamyslet nad tím, zda to je skutečně tak výhodné, a kdy se vám vynaložené peníze vrátí. Jen tak zjistíte, jestli se vám tato investice vyplatí.